7 Ocak 2012

ideal aydınlatma : lambaderler !


 (www.homelement.com)
çoğu kişinin evi için tercih ettiği genelde tavan avizeleri ya da son dönemlerde en gözde aydınlatma şekli olan spotlar. Yeni yapılan evlerde salonlar artık kare şeklinde değil, dikdörtgen tasarlanıyor ve biri yemek masasının biri de koltukların bulunduğu yerin tavanında olmak üzere iki yerde duylar bulunuyor. seçilen aydınlatma şekli de genelde ışığı yere doğru veren avizeler oluyor .Oysaki doğru bir aydınlatma için (eğer kitap okumak gibi bir aktivite yapılmayacaksa) ışığın direk ortama gelecek şekilde tasarlanmaması lazım. Özellikle herkes salonunda tv seyrediyor ve doğrudan ekrana da yansıyan bir ışıklandırma hem göz yoruyor hem de net bir görüntü elde edilmesini engelliyor. 

Benim gibi ev ortamında fazla ışıktan rahatsız olanlarınız varsa en ideal aydınlatma olarak ayaklı lamba olarak bilinen lambaderleri tavsiye ederim. özellikle ışığı tavana ya da duvara yansıtacak bir lambader (duvar boyalarının açık renk olması şartıyla) yaşam alanı için en uygun ışıklandırmayı sağlayacaktır. 

Lambaderler kullanışlı olmasına rağmen kablo sorunu henüz çözülemedi. prize yakın bir yere koyarak ve kısa bir kablo seçerek belki bir nebze sorun halledilebilir. Bir de temizlikleri sorun tabi ki...içinde biriken tozlar gözümün önüne geliyor ama salonda yaratacağı loşluk gerçekten çok çekici.

Bu da farklı bir tasarım olarak gözüme çarpanlardan. hem aşağı hem de yukarı ışık kaynağı olarak kullanışlı görünüyor. tasarımı da oldukça modern. (www.modernity.se)
Bu da çok hoş bir tasarım, tabi ki sarkan kablolar hariç :) (www.halogen-lamps.org)

En ideal tasarım bence bu. dediğim gibi hem ışığı tavana doğru veriyor hem de minimal dekorasyon ile uyumlu. on puan on puan on puan... (www.leuchtenzentrale.de)
Buna ise bayıldım. çok güzel. tasarımcısını burnundan öpüyoruz sayın seyirciler. (www.design-flute.com)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bu lafın altında mı kalacaksın ? aaaa :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...