29 Ekim 2012

sürmeli gözler....


Tatil için gittiğim bir yerde sokakta teyzeler kurmuş oldukları tezgahlarda kendi yaptıklarını söyledikleri sürmeleri satıyorlardı. Tezgahlara yanaşan turist hanımların hemen oracıkta gözlerine sürmeyi sürüp sonra orta boy bir ayna tutup beğenmesini sağlayarak reklam kısmının hemen akabinde de satışı gerçekleştiriyorlardı. Daha önce sürme deneyimi olmamış biri olarak ben de ister istemez yanaştım. Gerçekten de hoş duruyor ve garip bir şekilde fena halde kalıcı akmayan kokmayan bir maddeden yapılmış.


Efenim ben de merak edip, bir araştırayım dedim, zira sürme kavramı benim kafamda hacıdan getirilen arabik bir makyaj malzemesi olarak yer etmişti. Simdi bu sürme meselesi milattan bilmem kaç bin yıl öncelere dayanıyormuş. Bir rivayete göre eski Mısırda güneş ışınlarından korunmak amacıyla herkesin gözlerine tatbik ettiği bir şeymiş. Sadece Mısırda değil tüm Asyada, Hindistan, İran, Anadolu hatta Afrikada bile kullanılan bir şey. Dahası İslamda da yeri var. Tahmin ettiğimden daha köklü bir tarihi varmış meğer.


Kükürt, çinko vb çeşitli kimyasalları barındıran ismit ya da ismid taşı adlı bir malzemeden yapılanı (kozmetik ürünü değil) tavsiye ediliyor. Bu taşın tozu zeytinyağı ya da bademyağı gibi maddelerle karıştırılarak yapılıyormuş. Hatta evde kendisi yapan insanlar da var ki internet satış sitelerinde  taşın satışı da söz konusu.


Benim satın aldığım ve satan kadının kendisinin ürettiğini iddia ettiği yukarıdaki resimde görülen bu sürme. Hafif nemli bir toz halinde çok koyu siyah bir madde. Yanında aynı zamanda kapağı da olan çubukla kullanılıyor. Bu çubuğu da ayda bir kez zeytinyağına batırarak yumuşatmamı tavsiye ettiler. Toz halinde olduğu için çok fazla dökülüyor o yüzden fazlasından kurtulduktan sonra sürme işlemini yapmak mantıklı. Zira ilk denememde on gündür yıkanmamış kömür madeni işçisi gibi oldum. Gelelim nasıl sürülmesi gerektiğine. Gözleri büyük yahut orta büyüklükte olan birinin iç kısmına sürmesi daha mantıklı. Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi sürmenin çubuğunu iki göz kapağının arasına yerleştirip dışarı doğru çekmek suretiyle gözlerin iç kısımları sürmelendiriliyor. Doğal malzemeden yapılan sürmelerin göze faydalı olduğunu da okudum ama bana pek inandırıcı gelmedi. 
Eğer gözler küçükse göz kapaklarının hemen dışına sürmek gerek çünkü içine sürmek gözleri küçük gösteriyor. Fakat dışa sürmek içe sürmek kadar kolay olmuyor, çok dökülüyor. Tabi bu toz şeklinde olanlar için böyle (gerçek sürme toz olmalı) bunun ruj katılığında olanları da var, onlar bildiğimiz eyeliner gibi sürmesi kolay olanlar. son not olarak erkekler de sıkça kullanıyor, hatta erkek eyelinerı bile üretilmiş...gözlerine güvenen sürsün zaten değil mi?2 yorum:

  1. Bende Nevşehirden almıştım bunlardan kömür gibi simsiyah üstelik 3 tanesine 10 tl gibi fiyat vermiştim çok memnunum bayıldıımm

    YanıtlaSil
  2. http://hasankocabas.com.tr/icerik-320-ismid_surmesi_ve_antimonit_yalani.html

    YanıtlaSil

Bu lafın altında mı kalacaksın ? aaaa :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...