6 Mart 2013

Mango'nun zincirli aksesuarları

 
Hepimizin pek bir sevdiği Mango'nun Fransızlarla başı dertte bu aralar. Fransızca "Style Esclave" (slave style) adı ile Fransa'da kullandığı online satış sitesinde yer alan zincir temalı kolyesi yüzünden eleştirilmiş ve özür dilemeye zorlanmış. "Kölelik Moda Olamaz" demişler ve protesto başlatmışlar. Oysa ki köle stili adıyla sunulan ve de köleliği anımsatan Mango'nun tasarımları hızla yayılan bir mikro trend halini almıştı bile...

 
Şu sitede sesini duyurarak imza toplayan aktivistler yüzünden Mango, bir açıklama yapmak zorunda kalmış ve sorunun çeviri hatasından kaynaklandığını ve tasarımları yeniden adlandırdığını ifade etmiş. Mango'nun bizdeki online satış sitesine baktım zincir kolyenin adı "isim kolyesi" olarak görülüyor. Pek de sevilmişti oysa ki...zaten Mango ne yapsa bayılmıyor muyuz biz kadınlar?? Düzeltmeye rağmen boykot twitterdan devam ediyormuş...(haberin kaynağı ve görseller : dailymail )
 
İşte Mango'nun sitesindeki ürünleri;
 
 
Fransızlar bu kadar hassas olmakta haklı olabilir aslında ama moda bu sonuçta, her şey yapılabilir. Moda öyle bir şey ki en saçma denilebilecek şeyler bile milyonları peşinden sürükleyebiliyor. Yani insanın kendine yakışanı giymesi falan değil, birkaç insana yakışanı milyonların giymesi demek daha doğru değil mi? En yakın örneğini söyleyeyim; gömleklerin yakalarını söküp kolye niyetine boynumuza takmadık mı? şöyle bakınca çok saçma ama moda işte.
Bu konuyu da bu kadar abartmaya gerek yoktu belki, zaten Avrupalılar protesto deyince suyunu çıkarmayı seviyorlar. Biz böyle diyoruz ama köleliği yaşamadık görmedik tabi...takdir moda severlerin yine de...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bu lafın altında mı kalacaksın ? aaaa :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...