16 Mart 2014

Ankara'da mahkumların el emeği satışı


Ankara Açık Ceza İnfaz Kurumu'nun yanında cezaevlerindeki mahkumların ürettiği ürünlerin satışının yapıldığı bir mağaza var. İstanbul yolu üzerindeki bu satış mağazasında bütün şehirlerdeki ceza evlerinden gelen ürünlerin satışı yapılıyor. Evimizin yolu üzerinde olduğu için sürekli görüyor ancak önünden geçip gidiyorduk hep. Bu sefer merak edip bir uğrayalım dedik. Burada satılan ürünlerin tamamı mahkumların el emeği üretimler. Şimdi mahkumların el emeği deyince boncuktan kuş yapmak filan geliyor insanın aklına ama durum tamamıyla daha değişik. Sadece hediyelik eşya ya da sanatsal ürünler değil tekstilden ayakkabıya hatta yiyecek içeçeğe kadar üretimler yapılıyor.


Burada satılan her şey piyasa fiyatının çok çok altında. Olayın en güzel kısmı da satış sonucu elde edilen gelirin tamamının mahkumlara paylaştırılması. İşyurtlarında çalışarak ailesine para gönderen mahkumlar bile varmış, düşünün. Böyle olunca hem ucuz ürün aldığını hem de verdiğin paranın zaten zor durumda olan insanların cebine gittiğini düşününce herkes bir şeyler satın almak istiyor haliyle. 


İnternetten okuduğum kadarıyla neredeyse tüm cezaevlerinde işyurtları varmış. Yöreye göre farklı üretimler yapılıyormuş. Örneğin Denizli'deki işyurtlarında ev tekstili ürünler, Erzurum'da oltu taşından süs eşyaları gibi. Zaten mağazaya girince bir tür yöresel ürünler fuarına gelmiş gibi hissetmemek mümkün değil :D Kalabalık ve birbirinin aynı avm'lerden çıkıp biraz özümüze dönmek bize iyi geldi. Fotoğrafları telefon ile çekmek zorunda kaldığımdan çok iyi değiller ama hadi gelin bakalım neler hangi fiyatlara satılıyormuş ...Tabi ki seramik ve çiniler...Turistik yerlerde açılan tezgahlarda satılan çinilerle aynı aslında ama oralara göre kesinlikle daha ucuz. Seramik benim için satın alınacak bir şey değil ama meraklısı iseniz o ayrı tabi...Tablolar, resimler


Sanıyorum bunu yapan arkadaş Pepe çalışmış :) beni gülümsetti


En ilginç ürün benim için üst resimdeki biblolardı. Farklı tasarımlardaki Themis (adaleti simgeleyen mitolojik kadın figür) heykelcikleri çok manidardı. Fiyatlar 30 TL civarı. 


Mermer eşyalar


En çok satışı olan el yapımı hakiki deri ayakkabılar. Deri ceketler de var. Hangi ilden gelen deri ile yapılmışsa o ilin adı ile markalaştırmışlar. Fiyatlar 75 TL. Piyasanın yine oldukça altında. Hem deri hem el yapımı, daha ne olsun? Bayan ayakkabısı yoktu maalesef, sadece erkek ayakkabısı ve ceketler :(Gümüş takılar. Fiyatları çok ucuz bulmadım açıkçası. Hem gümüş hammadde olarak zaten pahalı bir de el işi olan ürünler olduğu için çok ucuz değildi. Doğal taşlardan yapılmış tasarımlar da vardı. Bu aralar biraz altına taktığımdan herhangi bir şey almadım. Ama eğer gümüş almak istersem kesinlikle gelip buradan alırım. Çünkü kazandırdığım paranın daha hayırlı bir yere ulaşacağını biliyorum.
Havlu ve bornozlar. Bence fiyatlar Denizli ile yarışır :) 
Deri ürünlerden evrak çantalarından başka bayan çantaları da vardı. Yüzde yüz deri bir çanta için 75 TL! Hiçbir yerde bu fiyata bulunmaz sanırım. Ancak modellerde sıkıntı var bence. Sadece standart modeller (düz siyah çanta gibi) vardı çünkü. 


Ege bölgesinden gelen zeytinyağı :) Küçük bir şişe ben de aldım. Yarım kilosu 6,75 TL. Tadına bakacağım eğer beğenirsem niye gidip marketten alayım ki bu fiyata almak varken? Süt ürünleri...ayrıca et ve bakliyat da vardı.


Kuruyemiş çeşitleri...
Bunu pek anlayamadık. Hazır ağaçta yetişen şey işyurtlarında nasıl bir üretim sürecinden geçiyor da orada üretilmiş oluyor anlamadık açıkçası. Birer paket aldık bakalım tadını beğenecek miyiz bakıcaz. Yine fiyatlara dikkat. 


İşte böyle mağazada satılanlar. 
Ankara'dakine gitmek isterseniz İstanbul Yolu üzerinde Ayaş Yoluna gelmeden. Zaten kocaman tabelası var bulursunuz. Yorulursanız kafeteryası da var oturup bir çay da içebilirsiniz ya da açsanız köfte ekmek çok güzelmiş :D 
Diğer şehirlerde de satış mağazaları varmış. Ayrıca Adliyelerde de ufak mağazalarda satış yapıyorlarmış. Verdiğiniz paranın mahkumlara harçlık olmasını isterseniz ve kendinizi topluma katkı sağlamış bir birey olarak hissetmek isterseniz siz de şehrinizdeki ceza infaz kurumları işyurtları satış mağazalarına bir uğrayın derim.
Sevgiler....

3 yorum:

 1. ambalajlanması, (antep fıstığı için) kırılması, (fındık, leblebi vs.) kavrulması gibi bir dizi süreçten geçiyor olması, üretimin önemli aşamalarıdır ki bu da iş yurtlarında üretilmesi anlamına gelir sanırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet haklısın haklısın. Yazı epey eski :) şimdi okuyunca ben neden böyle bir şey yazmışım dedim :)

   Sil
 2. yine de hakkını yemeyelim. yazı gayet güzel, detaylı bir tanıtım olmuş. emeğine sağlık ;-)

  YanıtlaSil

Bu lafın altında mı kalacaksın ? aaaa :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...