19 Eylül 2014

Erkek modası: takım altı renkli çoraplar


Dün öğlen yemeğinde ev yemekleri yapan sevimli bir mekandaydık. Yakışıklı diyebileceğim orta yaşlı entel tipli bir adamın çoraplarına takıldı gözüm. Uçuk pembe kendinden desenli bir gömlek, deve tüyü kanvas bir pantolon ve taba kemer-kundura ikilisinin altına çingeneye kaçan bir pembe tonda çorap giymişti :) 


Kır saçları ve kulağında küpesiyle oldukça karizmatik göründü gözüme esasen. Akşam da iş çıkışı kuzenimle buluştuk. Laf beri geldi, artık mağazalarda alacak güzel bir şeyler bulamadığından uzun uzun yakındı. Bir erkek olarak kendince belirli bir stil çizgisinde giyinen ve neyi nasıl giydiğine çok özenen biridir. Son zamanlarda erkek modasının içine karışan feminenlikten fena halde şikayetçi.Yıllardır tarzını takip ettiği ve alışveriş yapmayı çok sevdiği mağazalardan birinde şifon kumaştan tamamen renkli çiçeklerle kaplı bir tişört gördüğünü ve satıcıya bunun erkek reyonuna ait olup olmadığını tekrar tekrar sorduğunu anlattı. Evet cevabı alınca çok şaşırmış ve bozulmuştu.


Ben de modanın ya geçmişten ya da karşı cinsten bir şeyler çalarak ilerlediğinden bahsettim. Son dönemde farkındaysanız kadın kıyafetlerinde (mesela boyfriend jean) ve ayakkabılarda (mesela oxford ayakkabılar) maskülenliğin ön planda olduğunu görüyoruz. Aynı şekilde erkek kıyafet ve aksesuarlarında da kadınsı yansımalar var.  


Şimdi bu noktada cinsiyet tartışmalarına girmeyi hiç istemiyorum ama çizgilerin silikleşmesi gibi bir durum da yok değil. Kimine göre bu güzel kimine göre kötü.

O yemekte gördüğüm amcanın bütünsel anlamda dış görünüşü gerçekten hoşuma gitti açıkcası. Ve biraz düşündüm... Pembe her ne kadar diğer renkler gibi basit bir renkse de, bebeklikten beri dişi olarak kodlanıyor kafalarda. Ama o amcanın çorapları "ben feminenim"den ziyade "ben aykırıyım" diyordu. 


Takım elbise ile renkli çorapları birleştiren örneklere google'dan bakınca da aynı şeyi gördüm. Moda bir yanıyla evet bir sürüleştirme yöntemiydi ama bir yanıyla da (o bilindik klişe ile) insanın kendine yakıştırdığı şeyleri giymesiydi. Yakıştığını düşünüyorsan rengarenk çoraplar giyebilirsindi, neden olmasındı. Renklerin çeşitliliği o kadar güzel ki, kadına erkeğe ayrı renkler sınırlamak çok mantıksız aslında. Erkek için üretilen giyim parçaları da, aksesuarlar da çok sınırlı. Kadınlar bu konuda daha şanslı, bir kadının işe giderken giyebileceği milyon tane kombinasyon var ama bir erkek tek bir şey giyebiliyor; takım elbise. 


Bu açıdan belki renklerle oynamak istemekte haklılar. İlk başta tuhaf gelse de sizce de görseller bambaşka bir hikaye anlatmıyor mu?


Bu arada : nereden bulabiliriz diye soranlar, sözüm size olsun.... :)))
özel çorap kulübü "chetik.com" dan bulabilirsiniz.

Bu arada 2 : google sağolsun, görseller hep alıntı.

2 yorum:

  1. Ben nedense hiç yakışıtıramıyorum...Nedir bu böyle:))Erkeklerde Pembe kırmızı çoraplar vs...Iyyy İğrenç diyesim geliyor valla...Nasıl bir modaysa:)))

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kendilerine yakıştırıyorlar deme ki ;)) göze tuhaf görünüyor tabi, alışılmadık bir görüntü ve dikkat çekici ;)

      Sil

Bu lafın altında mı kalacaksın ? aaaa :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...