23 Mayıs 2015

Haftasonu Dinlencesi : Ankara'da At BinmeAnkara'da yaşayanlar bilirler, haftasonları veya tatillerde yapacak pek bir şey yoktur. Buralarda deniz de yok orman da. Parktan bahçeden çok avm var malum. O yüzden iki lokma yeşillik, iki damla su kenarı çok değerli. 

Groupon'da dolanırken Ankara'da at safarisi hizmeti veren bir çiftliğin indirimini görünce hemen dikkatimi çekti. Hemen yarı fiyatına fırsatı kaptık ve gittik.Safari Atçılık Akyurt tarafında bir çiftlikte at binmek isteyenlere çeşitli turlar düzenliyor. Acemi olanlar için de profesyoneller için de çeşitli turlar var.  Kısa acemi turunun normal fiyatı 60 TL iken Groupon benzeri sitelerde 29 TL olarak satılıyor. Bu siteler haricinde grup olarak katılanlara kendileri de %50 indirim yapıyor.

Randevu alıp belirlenen saatte gidiyorsunuz, önce nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında bilgilendiriyorlar ve sonra gemler sizin elinizde olacak şekilde gezintiye başlıyorsunuz. Biz acemi olduğumuz için kısa turu aldık. Bir görevli de bizimle birlikte yürüyerek geldi ve duruma göre atları yönlendirdi. At binmek cidden çok eğlenceli ve ne kadar ürktüğünüze bağlı olarak da sonrasında ağrılı bir aktivite. Atın üstünde herhangi bir yere tutunmadan oturduğunuz ve aynı zamanda gemleri tutarak atı yönlendirmek zorunda olduğunuz için düşmemek için bacaklarınızı kasmanız gerekiyor. E haliyle indiğinizde bacaklar uyuşmuş oluyor :) 

Bizim atlarımız koşmadığı için çok sıkmadık kendimizi ama biraz daha tempolu gitseydik daha sıkı tutunmamız gerekecekti. At binmenin spor kısmı ve zayıflattığı iddiası da tam olarak bununla ilgili işte.


Bir saatlik gezinti bittiğinde kimse hadi gidin artık demiyor. 
İsterseniz örtünüzü serip bizim gibi piknik yapabiliyorsunuz, isterseniz de mangal malzemeleri kiralayarak kendi getirdiğiniz etlerinizi pişirebiliyorsunuz. Çiftliğin alanı çok geniş sayılmaz ama dışına çıkıp etrafta dolaşmak da ayrı bir keyif. 

Bu arada çiftliğin sahibi (adını hatırlayamadım bir türlü) çok tatlı bir bey, herkesle tek tek ilgilenip sohbet etmeye çalışıyor. Turların yoğunluğuna bağlı olarak da bazen ortalarda koştururken görebiliyorsunuz. Çok meşgul olduğunda kafası karışıyor ancak çok sevimli. İlk geldiğimizde bize nasıl geçti beğendiniz mi diye sordu, ayrılmak üzereyken de hoşgeldiniz dedi :)) Bu arada kendi atının fil kadar olduğu da (ingiliz atıymış) gözümüzden kaçmadı, gelenler onunkinin yanında minnoş sayılabilecek arap atları ile tur yapıyorlar :) 
Acemi turları ile ilgili dikkat edilmesi gereken birkaç nokta öğrendim ilgilenenler için hemen paylaşayım. At binmeden önce kişiye özel bone üzerinde kask takmak zorunlu. Bu konuda görevliler yardımcı oluyor. Ayrıca öncesinde herhangi bir kaza durumunda sorumluluğun size ait olduğuna ilişkin imza atıyorsunuz. En önemli konu ise at üstündeyken ayaklarımızı koyduğumuz üzengiye sadece ayağın üçte birini  yerleştirmek. Bu önemli çünkü attan düşmek değil ama düştüğünde ayağının ata takılı kalması tehlikeli oluyormuş. At kurtulmak için zıplamaya başlıyormuş. Onun dışında fazla bir tehlikesi yok. Bir de bahar döneminde atlar yol kenarındaki taze otlara saldırıyor dikkat edin :))


Bu arada çiftlikte başka hayvanlar da var. Onlarla vakit geçirmek de çok keyifli. 


Giderseniz aklınızda olsun Hurma isimli at, keçilerden korkuyor :)Her yer yemyeşilken gittiğimiz için biz kendimizi tebrik ettik açıkçası :) 
Doğanın en özel zamanıydı gerçekten.Sevgiler... :)

2 yorum:

  1. merhaba at binme ücreti ve süresi ne kadar ? cevaplarsanız çok sevinirim :)

    YanıtlaSil
  2. Fırsat sitesinden indirimli 30'du. Süre de bir saat kadar. Bir rota oluşturulmuş o rota tamamlanıyor. Bu postu geçen yıl yazmıştım, şu an fiyat süre nedir bilemiyorum. Arayın bence.

    YanıtlaSil

Bu lafın altında mı kalacaksın ? aaaa :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...