28 Eylül 2015

Ben DIY'dım : Ahşap Kutu Boyama


Tatilde bir yerlere kaçamadığımızdan evde kalan zamanını iyi değerlendirmek adına aranıp dururken ne zamandır istediğim bir DIY projesini hayata geçirmiş bulunuyorum. Portmantonun bir kenarında ne zamandır kendi kendilerine savrulan parfümlerimize ve kapı önünde aceleyle sürüverilen kederli rujlarıma yuva yapıverdim :) 


Büyük kırtasiye veya yapı marketlerde ahşap hobisine bulaşan insanlar :) için satılan boş kutulara ben de ne zamandır bakıyordum. Sonunda tam istediğim gibi olmasa da (raf olarak kullanılabilecek bir şeyler istiyordum) işe yarar bir kutu buldum aldım. 


Kutunun üstünü ve yanlarını koyu ten rengi, altını, önünü ve arkasını ve de kapağın içindeki kısmı lila rengi boyadım. Üst kısma beyaz yıldızlar, ön kısma da beyaz puantiyeler çizdim. (Stencil denedim olmadı, ben de nail art fırçası ile tek tek elimle çizdim).


Kapak içerisindeki üç göz odaya rujlar sığıştı, en üstüne de parfümler. Minik minik dekoratif objeler de attırdım aralarına oldu da bitti maşallah.


Kullandığım boya akrilik boya. Akrilik boyaların boyamadığı zemin yok neredeyse. O yüzden ahşap boyası almadım, akrilik tercih ettim. Başka boyama işlerinde de kullanmak mümkün olursa diye. 


Renklerin numaralarını da görebilirsiniz, merak eden varsa.


Boyadan önce tüm yüzeylere tek kat sut mixion sürdüm. Bu malzeme aslında varak yapıştırmada kullanılıyormuş ama astar olarak da çok işe yaradığını duymuştum. Bence de tutucu bir zemin yaratmayı başardı. Sonra üç kat boya geçtim, kurumasını bekleyerek. Boya sonrası da iki kat su bazlı parlak vernik uyguladım. 

Bence renkler de birbirine uydu, yerinde de güzel oldu. Sıkılana kadar şimdilik böyle.

4 yorum:

  1. vayyy beni geçmişsin :) güle güle kullan çok güzel olmuş :)

    YanıtlaSil
  2. Estağfurullah üstat, o ne demek :))))

    YanıtlaSil
  3. Çok güzel olmuş elinize sağlık hiç bu şekilde boya yapmak aklıma gelmemişti :)

    YanıtlaSil

Bu lafın altında mı kalacaksın ? aaaa :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...