12 Ağustos 2016

Spor Giyim Alışverişi: Dikkat Edilmesi GerekenlerHerkese uzun bir aradan sonra tekrar merhaba :) 
Sanırım günlük hayatı içerisinde amatörce herhangi bir sportif faaliyet ile ilgilenmeyen metropol insanı kalmamıştır. Kimi evde yoga, pilates vs takılıyordur, kimi havuza, fittness salonuna gidiyordur... İlla ki hepimiz monoton hayatımıza biraz hareket biraz da sağlık katmaya çalışıyoruz... ya da kilo kaybetmeye :) 

Ben bugün spor için (benim için şu an fittness bu) giyim alışverişi yaparken kişisel olarak nelere takıldım, nelere dikkat ettim onu paylaşayım dedim. Tabi ki uzman değilim sadece kişisel fikirlerimi aktarmak istedim :)

1- Tişört / üst giyim


Pamuk, keten gibi doğal malzemelerden üretilmemiş olan yani sentetik tişörtleri/ üstleri normalde giyemiyorum. Hem rahatsız ediyor hem koku yapıyor hem de sağlıksız.
 (Bununla ilgili daha önce çok tartışmalı bir yazı da paylaşmıştım aslında bakmak isterseniz burada)

Ancak spor yaparken pamuklu kumaşlar çok iyi bir fikir değil. Sorun şu ki terlediğinizde, evet teri emiyor ama üzerinizde bir türlü kurumuyor. Kurumadığı için de vücudu soğutmaya, üşütmeye başlıyor. Bu da hastalığa davetiye oluyor maalesef. 

O yüzden spor için özel üretilmiş, ter tutmayan veya çabuk kuruyan sentetik kumaşları tercih etmek gerekiyor kanımca. Ancak bunların sağlıklı olmadığı, bakteri üretmek konusunda da epey başarılı oldukları söyleniyor :) Bu durumda bence yapılması gereken spor sonrası derhal o tişörtü çıkarmak ve uzun süre vücutla temas halinde tutmamak.


 2- Tayt / alt giyim


Ben spor yaparken tayt tercih ediyorum. En rahat ettiğim giyim genelde bu çünkü. Tayt seçerken epey zorlandım, kaç kere ürün değiştirmek zorunda kaldım. O yüzden nelere dikkat etmeliyim iyice öğrendim :)

İlk olarak bir beden küçük olmalı ya da oldukça dar olmalı alacağınız ürün. En çok buna dikkat edin derim, çünkü bacakları ve kalçaları sıkı tutan bir tayt spor esnasında daha güvende ve formda hissettiriyor. Kısaca oranız buranız sallanmıyor :) diyeyim siz anlayın beni :)Yine alt giyim ürününün de ter tutmayan bir malzeme olması önemli. Ayrıca, yeterince elastik olması hareketleri kısıtlamaması için de çok önemli (içerisindeki lycra oranının yüksek olmalı).

Bir önemli detay da esnediğinde kumaşın incelmemesi. Yani dokuma sıklığı önemli bence. Zira mat üzerindeki egzersizlerde özellikle kumaşın şeffaflaşması görünürlüğü kolaylaştırıyor :) O yüzden sıradan penye taytlar bu açıdan iyi bir fikir değil.

Ve tabi ki dikişlerinin sağlam olması çok önemli. Bence alırken özellikle ağ kısmındaki dikişlere de iyice bakın, sıradan düz dikişler olmasın. Bir de her ne kadar süper seksi görünse de fileli, dantelli ürünleri tercih etmemek lazım. Tüm ürünün aynı kumaştan olması gerek çünkü farklı parça kumaşlar aynı esnekliğe sahip olmadığından zorladığınızda oradan buradan patlayabilir (tecrübeyle sabittir :)


3- Sporcu sutyeni


Günlük kullandığımız sutyenler maalesef spor yaparken uygun değil. Sentetik malzemeden yapılmış bir sporcu sutyeni edinmek şart. Yine ilk dikkat etmeniz gereken bedeninin dar olması bence. Çünkü en kalitelisi bile terden ıslandığında sarkıyor (mayo gibi düşünün, suyu görünce esnediği için bir beden küçük alınır). Sıkı olması da çok önemli zira yine istem dışı devinimler ve salınımlar burada da geçerli :)


Ben bir de iç kısmında çıkarılabilir sünger olmamasına dikkat etmenizi tavsiye ederim. Çıkarılabilir süngerler belki yıkama açısından daha mantıklı gibi görünebilir ama sağa sola kayması gibi bir ihtimal de var. Kendinden kalıplı olanları tercih etmek mantıklı olacaktır. Eğer kendinden kalıplı olanlardan almayacaksanız da ön kısmındaki kumaşın tek kat olmamasına dikkat edin, görsel anlamda sıkıntı yaratabilir :) mazallah ucu filan... :):)

4 - Ayakkabı

Ayakkabı alışverişi aslında en kolay olanı sadece en çok parayı buraya gömüyoruz.
Her spor dalı için özel üretilmiş spor ayakkabılar mevcut. Sadece tabanının neredeyse ikiye katlanacak kadar esnek olmasına ve yine ayağınızın içinde hareket etmeyecek kadar sıkı/dar olmasına dikkat etmek yeterli. Bir de hava almalı o kadar.


Benim tercihim resimdeki Nike - Pegasus modeli.

5- AksesuarAksesuar başlığı altında saç bandı, havlu, matara, şapka, spor çanta vs sayılabilir. 
Bu kısım tamamen kişisel tercihe bağlı. Ben hamamdaymışcasına boynumda havluyla dolaşmak istemediğim için tenisçilerin kullandığı havlu bilekliklerden edindim. Yüz ve boyundan akan teri silmek için bunu kullanıyorum. Havluyu oraya buraya asmak çok hijyenik gelmiyor bana.

Matara da kullanmıyorum, spor günü pet şişe ile su alıyorum. Özellikle plastik ise tekrar tekrar matara kullanmak bana doğru gelmiyor. Cam veya metal olabilir ama plastik matara ı.. ıh...

Benim tecrübelerimden edindiklerim şimdilik bu kadar, yanıldığım noktalar var mı ya da siz neler öneriyorsunuz? 

Sevgiler,
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bu lafın altında mı kalacaksın ? aaaa :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...